ویترا روی ظرف

نقاشی روی چینی3

تاریخ هنر نقاشی در ایران به زمان غارنشینی برمیگردد. در غارهای استان لرستان تصاویر نقاشی شده از حیوانات و تصاویر کشف شده است. نقاشی های کشف شده در مناطق تپه سیالک و لرستان بر روی ظروف سفالی، ثابت می کند که هنرمندان این مناطق با هنر نقاشی آشنایی داشته اند. ویترا روی ظرف یا نقاشی روی ظرف در ایران به زمان گذشته بر می گردد.

انواع متفاوت رنگ برای تزئین چینی وجود دارد که شما می ‌توانید از هر یک از آن ها استفاده نمائید. رنگ مینای سفال سرد که نیازی به آماده کردن آن نیست اما این نوع رنگ همیشه برای سطوحی که در تماس با مواد غذائی هستند مناسب می ‌باشد و یک لایه آستر رنگ جلا برای محافظت از طرح شما در برابر صدمات احتمالی روزمره لازم می ‌باشد. انواع دیگر رنگ مینای سفال هنگام خشک شدن طرح به ‌وسیله فر خانگی گرم و رنگ آن ها ثابت می شود.

برای کشیدن طرح از قلم‌موی نقاشی استفاده نمائید. اگر چه قلم موهای با پرز سمور بهتر می ‌باشند اما گران قیمت هستند که به‌ جای آن ها می ‌توانید از قلم‌ موهائی با پرز سنجاب یا پرز مصنوعی استفاده نمائید به‌ هر حال هر نوع قلم‌ موئی را که انتخاب می‌ کنید پس از استفاده نمودن و قبل از این که رنگ مینا روی پرزهای آن ها خشک شود کاملاً تمیز کنید. نوع به‌ خصوصی از رنگ مینا حلال در آب هستند. بنابراین قلم‌ موها و جای نگهداری آن ها را می ‌‌توانید به ‌آسانی در آب گرم و صابون بشوئید اما انواع دیگر ممکن است نیاز به حلال معمولاً الکل سفید یا تینر داشته تا تمیز شوند. دقت کنید دستور راهنمای کارخانه نوع رنگی را که انتخاب می ‌کنید مطالعه نمائید. قلم ‌موهای تمیز شده را به ‌صورت ایستاده روی دسته در محفظه تمیزی نگه دارید.

رنگ کردن طرح‌ های تزئینی روی چینی فوق ‌العاده می ‌باشد اما باید دقت کنید که از رنگ‌ های سفال غیر سمی استفاده نمائید. توجه داشته باشید که از کشیدن طرح‌ های نقاشی شده روی مناطقی که در تماس با مواد غذائی می‌ باشند نظیر لبه‌ فنجان‌ ها یا لیوان‌ ها یا داخل آن ها ممانعت کنید. دامنه و وسعت رنگ‌ مینائی سفال برای تزئینات روی ظروف چینی را می ‌توان کاسته یا افزایش داد بنابراین دقت کنید که مطابق دستور راهنمای کارخانه تولید آن درباره طرز استفاده و کاربرد نوع به‌ خصوصی که انتخاب کرده‌اید، عمل نمائید. دستورات راهنما هم چنین جزئیاتی در رابطه با این که چطور طرح خود را ثابت نموده تا دوام و استحکام آن بیشتر باشد و طرز تمیز کردن قلم‌ موها و دیگر تجهیزات توضیح خواهد داد.