آموزش معرق کاشی

اموزش معرق کاشی

کاشی معرق نام یکی از هنرهای ایرانی می‌باشد. معرق کاری عبارت است از قطعه‌های بریده شده کاشی که نقوش مختلف را از رنگ‌های متفاوت تراشیده و در کنار یگدیگر قرارداده و به شکل قطعاتی بزرگ در آورده و روی دیوار نصب می‌شود تازینت بخش بنأ گردد. این نقوش گاهی از نقش‌های گره‌کشی و گاهی از نقشهای مختلف مانند گال و بوته‌سازی اسلیمی‌ها که هرکدام جداگانه می‌توانند بنایی را زینت بخشد که ساختن یا نصب کاشی‌ها را به این طریق را معرق می‌گویند.
صنایع دستی نقشینه در نظر دارد با برگزاری دوره آموزش معرق کاشی برای کلیه عزیزان این دوره را به نحو احسن آموزش داده تا شما بعد از گذراندن این دوره بتوانید کارهایی همانند نمونه های نمایش داده شده را انجام دهید.

معرق‌کاری کاشی در دوره سلجوقیان یعنی در قرن ۴ هجری به سمت کمال رفت و بسیار متداول گردید. درقرن هشتم هجری هنرمندان معرق‌کار به مراتب از هنرمندان عهد سلجوقی جلو افتادند. دراین قرن موفق شدند اجزای راکه اشکال معرق از آنها تشکیل می‌یابد کوچکتر کنند و لطیف‌ترین وزیباترین اشکال بنایی وهندسی را در مجموعه‌ای از رنگ‌های زیبا براق که جز در هنر شرق خصوصأ ایرانی دیده می‌شود نمایش دهند. مخصوصأ ارزانی بیشتر موجب رواج بیشتر آن گردید. هنر معرق‌کاری در قرن‌های ۹و ۱۰ هجری به روش‌های شرقی خود رسید در این دوره مراکز مهم معرق‌سازی در شهرهای اصفهان، یزد، هرات و سمرقند ایجاد گردید.اما در اصل باید گفت که مرکز اصلی این کار در دوران صفوی اردبیل بوده است. یکی از با قدمت ترین این آثار را می توان به مسجد کبود تبریز و بعد آن به شیخ صفی اشاره کرد. که بعدها با تغییر پایتخت از اردبیل به اصفهان این هنر نیز همانند هنر های دستی دیگر به دستور شاه به اصفهان منتقل شدند، و شرو به ساخت بنا های تاریخی چون میدان امام کردند.

1- بشقاب سفالی به قطر ۲۵ سانتی متر
۲- کاشی به رنگ زرد، نارنجی، سبز زرد، سبز صدری، مشکی
۳- سنباده
۴- چسب چوب
۵- انبر کاشی
۶- دوغاب سفید (پودر خاک سنگ، سیمان سفید، آب)

Empty section. Edit page to add content here.

جهت تکمیل ثبت نام در این دوره جهت کلاسهای عمومی (تعداد ۱۰ نفر) مبلغ ۱۵۰ هزارتومان
و کلاسهای خصوصی مبلغ ۲۰۰ هزار تومان به حساب ذیل واریز نمایید.
۲۹۴۳ ۱۶۵۸ ۷۲۱۰ ۵۰۴۱ بانک رسالت بنام خانم کیوان

جهت ثبت نام در دوره آموزشی معرق کاشی فرم زیر را تکمیل نمایید.